Me shume uje per lekuren.

Hidratimi është një domosdoshmëri për bukurinë. Uji është pa dyshim i pari në mesin e elementeve qe duhet te vihet çdo ditë në dispozicion të lëkurës. Uji qe pihet, por edhe ai qe “hahet” nëpërmjet ushqimeve që përmbajnë sasi te medha, të tilla si fruta dhe perime. Rregulli këtu është shumë i thjeshtë: keni nevojë për një mililitër uje për çdo kalori te konsumuar dhe ky eshte nje ky ekuacion i thjeshtë qe vjen si këshilla për të pirë të paktën një litër e gjysmë uje në ditë. Por kjo nuk është e mjaftueshme për të ndihmuar lëkurën të mbajë brenda saj rezervën e nevojshme të ujit.

Sidomos me afrimin e verës, ju duhet të hiqni qafe disa klishe, si mendimin se  për të mos pasur  rreziqe është e mjaftueshme të shmangni ekspozimin e tepërt në diell, apo se ekzistojnë lloje të lëkurës pak të prirura për dehidratim. Të gjitha kategoritë e lekures – normale, të thatë, me yndyre ose të përziera – mund të kenë probleme jo domosdoshmërisht për shkak të dëshirës për te marre ngjyre. Eshte provuar  se ndryshimet e vazhdueshme në temperatura dhe lagështia tipike e kësaj periudhe ka një ndikim shumë negativ në nivelin e hidratimit të lëkurës në krahasim me një klimë vazhdimisht të nxehtë dhe të thatë.

Zgjidhjet kozmetike? Formula që ju lejon të “kalitni” lëkurën brenda njëzet e katër orëve, duke përfshirë dhe natën kur është më e pershtatshme humbja e lagështise. Ju mund ta bëni këtë Moisture Surge me maskë  cdo nate dhe do të aplikohet në mbrëmje pas trajtimit të zakonshem dhe te lihet gjate nates. Sepse diten, Lancaster propozon Aquamilk, një linjë të plotë me formulime të ndryshme në varësi të llojit të lëkurës. Veçanërisht të përshtatshme në muajt e ngrohtë për butësi e saj është Hydra Beauty Essere mist di chanel për të avulluar ne gjithë fytyrën tuaj për një vështrim të freskët dhe të ndritshem.

 

Mbro lekuren dhe parandalo kancerin me recetat kungullit.

Kungulli eshte mbreteresha e vjeshtes dhe i festes se Halloween.edhe i shendetit : e dijeqe te
ndihmon ne parandalimin e tumorit ,ne vecanti te atyre ne gjoks dhe prostate>Merite e fibrave te
estrogjenit dhe te vitaminave A dhe E qe funksionojne si antioksidante.Keta dy vitamina jae te
nevojshme per mireqenien e lekures (A) eshte per shendetin e grave.Vitamina E permban fara qe
favorizojne ne fakt fertilitetin dhe ndihmon ne perballjen e menopauzes.
E gjitha ketu?Jo te gjitha.Kungulli eshte miku i zorreve:eshte i nevojshem ne raste atakesh
diarreje apo te rregullimit te levizjes se zorreve.Me pak fjale eshte i pasur me uje dhe me nje
nivel shume te ulet natriumi ,pra ka nje efkt diuretik ne traktin urinar .Te gjitha keto ne nje
raport kalorie minimumi :19 kcal per 100 gram,keshtuqe mund ta praktikoje edhe ai qe eshte ne diete
dhe do te humbe peshe.Keshillat?Pasi te keni beer festen e Halloween ne 31 tetor me kostumet dhe
maskat e frikshme,provoni receta me kungull.

Krem kungulli dhe djathe
Perberesit per kater persona:400 gr sheqer,200 gr patate,60 ml qumesht ,150 gr djathe i fresket,dy
luge vaj ulliri ,rozmarine ,llojra djathi te tjere.
Pergatitja:prit ne copa kungullin sebashku me patatet dhe gatujini ne vaull per 30 min.Pra
eliminoni djegjen e kungullit dhe te patateve.Shtojini perzjerjes qumeshtin e fresket ,djathin
,vajin dhe rozmarinen e copetuar.Kalojini ne mikser dhe sherbejini me nje sperkatje te djatherave te
tjere.

Hikerror kungulli
Perberesit per kater persona:levore dhe hekur kungulli.Grihet preshi hudhra sebashku me to dhe
futet ne nje tigan me vaj dhe shafran.Kombinoni kungulli ne zjerje per 15 minuta.Dhe e leme ne vlim
,kur kungulli gatuhet me slace i prere ne copeza te vogla ,dhe i vendoset xenxerfill per tu
sherbyer.

Supe me kunguj
Perberes per kater persona:400 gr kungull,200 gr fasule te zjera dhe nje liter leng perimesh,i maje
arremyshk ,nje lule elb,nje luge gjellemajdanoz i copetuar,2 luge vaj ulliri dhe
kripe.Pergatitja:hidhni ne nje igan perberesit duke i hehdur nje luge gjelle vaj ulliri perzjere me
lengun e perimeve.Shtojme kungull krem dhe supe fasulje.Shtojme mison e holluar dhe i lejme te
zjejne te gjitha sebashku per nje minute.Provojini duke i shtuar pak kripe.Beni nje garnityre me
majdanoz dhe disa pika vaj ulliri.

Kanellon i gjelber me djathe kungull dhe bajame.
Perberesit per kater persona;350 gr miell.3 veze,nje tufe borzilok i fresket,gjysme speci i fresket
,1 karafil dhe hudher ,vere te bardhe,200 gr djathe ,50 gr gjalp,500 ml qumesht,50 gr bajame te
zhveshura,50 gr djathe i integruar ,vaj ulliri .kripe deti.
Pergatitja:Laj dhe pri perimet.Hidhi rreth 300 miell ne siperfaqe, duke o bere nje burim ne qender
dhe mbusheni me veze,shtoni nje borzilok te copetuar ,pak kripe dhe lejeni ne furre per 10
min.Brumi duhet lene i qete dhe i bute,duke elene te pushoje ne nje vend per 30 min,mbuluar me nje
cope.Lejini te thahen per 5 min ne 4 luge vaj ulliri dhe 4 luge vere,pastaj kombinoni kungullin
shtoni kripe dhe perpunojeni per disa minuta.Hidhni perzjerjen ne nje tas ,shtoni kripe dhe lereni
te zjeje per disa minuta.Hapni nje burme 2 mm te trashe ,dhe prijeni ne kuadrate [er 100 cm dhe
lereni ne uje te valuar per 5 min .Perzjejeni gradualisht ,dhe em pas zhyteni ne uje te kripur,pas
kesaj lereni te thahet ne nje flete te paster.Hidhni brumin ne nje ene dhe ,mbusheni me mbushjen qe
formuat.Vendosini ne nje tigan me gjalp ku shtoni miellin e mbetur dhe lereni keshtu per 2 3
minuta.

Hidhni qumeshtin e zjere dhe vazhdoni te perzjeni perte mos formuar pluhur dhe gatuajeni keshtu
per 7-8 minuta ne ngrohje te ulet ,ne fund shtojini bajamet.Siper hidhini salcen ,duke e mbuluar me
pluhur djathi dhe piqeni ne furre per 20 min ne 180 grade,pastaj lereni per edhe 10 min te tjera
derisa te formoje nje kore te arte.

Kungull klife
Perberes per 12 cope:300 gram miell tipi OO,180 gr sheqer,20 gr kungull i pjekur ,50 gr vaj ulliri
ekstra i virgjer,2 veze ,1 maje arremyshk,kanelle,kripe,1 bustine per embelsira.
Pergatitja:Ne nje tas ,shtrydhim tul kungulli ,duke e perzjere me pak mielle,shtojme sheqete dhe e
leme keshtu perzjerjen me mielle.Perzjeni mire edhe erezat ,ne nje tjeter tas hidhni vezet ,shtoni
qumeshtin dhe vajin.Shtojini perzjerjes miell dhe sheqer ,dhe trazojeni mire.Piqeni ne furre per
170 grade per rreth 25 minuta.

Alergjite ndaj produkteve kozmetike.Te njohim simptomat.

Ekzistojne dhe alergjite ndaj produkteve kozmetikete te ndryshme.Cilat jane simptomat dhe si t’i njohim ato? Para së gjithash duhet thënë se me alergji ndaj kozmetikës duhet të kuptohet ne përgjithësi reagimet ndaj produkteve të ndryshme që ne përdorim çdo ditë për kujdesin personal.Hidratimet, shampot,deodorantet dhe make-up janë vetëm disa nga shkaqet e mundshme.Por çfarë janë simptomat e alergjive të kozmetikës?Dhe si t’i identifikojme dhe me pas t’i trajtojme ato?Dhe së fundi,si të parandalojme perdorimin e produkteve qe te gjithe ne perdorim cdo dite apo disa here ne dite?

Simptomat e alergjisë ndaj kozmetikës.

Në lidhje me simptomat e alergjive ndaj kozmetikës,ne duhet të dallojmë ato te kontaktit dermatit(pezmatim i lekures)ngacmues dhe kontaktit dermatit alergjik.Përsa i përket kontaktit dermatit ngacmues zakonisht fillon me paraqitjen e njollave te krujtshme te lëkurës me luspa ose një skuqje të lëkurës ngjyrë të kuqe,por gjithashtu mund të evoluojnë në vezikula.Këto simptoma zakonisht lindin në zonën ku lëkura vjen në kontakt me substanca irrituese,produktet agresive në përgjithësi.Kontakti dermatit alergjik,ndodh në personat alergjike nga një përbërës i veçantë ose ne disa përbërës në produktet kozmetike. Simptomet e alergjisë ndaj kozmetikës në këtë rast përfshijnë:skuqje,ënjtje dhe kruarje. Lëkura mund të duket e kuqe dhe e përflakur në përgjithësi. Me pak fjalë, simptomat e kozmetikës në përgjithësi janë të dukshme dhe të bezdisshme dhe kjo është mjaft e lehtë për t’u njohur.

Çfarë duhet të bëni nëse jeni alergjik ndaj kozmetikës?

Pasi të keni identifikuar simptomat,çfarë duhet të bëni nëse jeni alergjik ndaj kozmetikës? Së pari,të ndaloni përdorimin e produktit.Nëse ju nuk e keni verifikuar ende se cili eshte produkti në krahasim me të gjithë ato që keni përdorur zakonisht,ju mund të filloni duke pezulluar përkohësisht përdorimin e të gjitha produkteve kozmetike deri në zhdukjen e simptomave të reaksionit alergjik.Pasi te jene zhdukur simtomat ju filloni te perdorni produktet kozmetike nje nga nje derisa ju të gjeni një përgjegjës.Pasi ju e kuptuat se cili është produkti që krijon reaksion alergjik duhet të shmangni menjehere ate që përmban përbërësit përgjegjës për alergji.Për trajtimin e reaksionit alergjik rekomandohet që të konsultoheni me një mjek.

Si  të parandalojme alergjitë ndaj kozmetikës?

Disa karakteristika qe bëjnë të mundur parandalimin ndaj reaksioneve alergjike dhe simptomat e alergjisë ndaj kozmetikës. Së pari kur aromat mund të shkaktojne alergjine është e rekomanduar për të aplikuar parfum fillimisht në rroba jo direkt në lëkure.Megjithatë,kur ju dëshironi të blini një produkt të ri,është e këshillueshme për të kryer një “mini test te lëkurës”për të përcaktuar nëse ajo mund të shkaktojë një reaksion alergjik,aplikoni një sasi të vogël të produktit në brendësi te dores apo bërrylit dhe të presim 24 orë për të përcaktuar një reagim i tillë.Simptomet e alergjisë ndaj kozmetikës,në fakt, mund të ndodhin edhe në këtë rast.

 

Si te mbrojme lekuren tone nga te ftohtet?

Në dimër,lëkura ka tendencë të thahet për shkak të vasoconstriction (mekanizëm me ane të cilit trupi zvogëlon trashësinë e enëve të gjakut të lëkurës dhe nuk shperndan ngrohjen) por edhe kozmetika shpesh  eshte shume agresive.Për të mbrojtur ate,sidomos fytyrën dhe duart qe jane me te ekspozuara, ne kemi nevojë për të kufizuar ekspozimin ndaj acarit dhe smogut,por të përdorim gjithashtu edhe një krem ​hidratues të përshtatshem.

Lëkura është mbulimi i trupit tonë,pjesa jone më e pambrojtur dhe për këtë arsye eshte më e ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike dhe sezonale.Në sezonin e dimrit lëkura ka tendencë të thahet edhe fiziologjikisht,ne procesin e vasoconstriction, si dhe ne përdorimin e kozmetikës qe  eshte shumë agresive.Për të mbrojtur lekuren eshte e nevojshme  të kufizojme ekspozimin ndaj të ftohtit dhe ndotësve të ajrit.Keto arsye shpjegohen nga Dr Marzia BALDI,dermatologe  Humanitas Gavazzeni.

Cila  është gjendja e lëkurës sonë në periudhen e ftohte te vitit?

Gjatë muajve të dimrit lëkura është e thatë për shkak se ajo ngadalëson operacionet e saj dhe zvogëlon prodhimin e yndyrës. Një prodhim i reduktuar kryesisht për shkak të vasoconstriction, mekanizëm me të cilin trupi zvogëlon trashësinë e enëve të gjakut të lëkurës dhe nuk shpërndan ngrohjen.Një fenomen që gjithashtu ngadalëson proceset e prodhimit të yndyrës që zakonisht mbrojnë lëkurën nga agjentët e jashtëm.Përveç vasoconstriction,lëkura thahet edhe gjate larjeve shumë te shpeshta,kur përdoret sapun i ashpër.Gjithashtu nuk duhet të nënvlerësohet moti dhe faktorët e mjedisit të tilla si,lagështia,qëndrimi i gjatë në ambiente me ajër të kondicionuar,përdorimin i parfumeve alkoolike,pjesëmarrja në pishina.Duhet shtuar se thatësia e lëkurës mund të jetë për shkak të sëmundjeve të caktuara të tilla si tiroide dhe përdorimi i drogave të tilla si kortizon apo kimioterapi në rastet e kancerit.

 Ekzemat zhvillohen në sezonin e vjeshtës?Cfarë faktorësh ndikojne ne zhvillimin e tyre?

Në vjeshtë dhe dimër ajri i ftohtë dhe ndotja e ajrit mund të shkaktojë probleme të lëkurës si psh. e skuqura dhe e thata.Smogut dhe pluhuri,sidomos në qytete,depozitohen në lëkurë duke e bërë atë më të ndjeshme dhe të pengojë rigjenerimin normal. “

Si mund të parandalohen,ose,nëse jane zhvilluar tashmë,si mund te eleminohen keto irritime te lekures?

Duhet te kufizojme ekspozimin ndaj të ftohtit dhe të mbulohemi mire me veshje të përshtatshme, dorashka për të mbrojtur duart.Dhe pastaj kujdes duhet të kemi në produktet që ne përdorim për të larë veten.Është e rëndësishme për të përdorur një pastrues tjeter nga ai qe përdorim gjatë verës.Është e mirë qe të përdorim të ashtuquajturit krem ​​larjeje,më të rëndësishme,se një pastrues larëse të përbashkët,sepse e le lëkurën të butë.

Ndër problemet më të fshehta të lëkurës është ekzema,e cila rritet me çrregullimin e sezonit të ftohtë dhe që prek rreth 30% të fëmijëve dhe 10% e të rriturve.Në mesin e fëmijëve është vërejtur shpesh  dermatit atopic,e quajtur gjithashtu ekzemë,e cila e bën lëkurën të thatë.Shfaqet rreth muajit të tetë të jetës,por shpesh edhe nga muaji i tretë ose i katërt.Një nga karakteristikat tipike të dermatit atopic është evolucioni sezonale që ne dimër përkeqësohet dhe  përmirësohet në verë.Trajtimet për dermatit atopic janë lokale (krem) ose sistemike (droga) dhe duhet të jepet nga një specialist.

Si mund të parandalojme ekzemën?

Sëmundjet më të zakonshme të lëkurës mund të parandalohen me sjellje të shëndetshme,duke filluar nga të ushqyerit e mirë dhe kujdesin e higjienës personale,mënyra e të veshurit në mjediset që ne shkojme me shpesh.Ne nuk duhet të ekzagjerojme larjen ne dush apo ne vaske dhe është më mirë të përdorim sapuna që respektojnë pH e lëkurës.Nuk duhet te qendrojme në mjedise të nxehtë dhe pastaj ne vende me lageshtire për të shmangur kontaktin e fibrave sintetike me lëkurën,të cilat priren të jenë alergjike ose ngacmuese.

Si te hidratojme lëkurën tone?

Ju duhet te beni hidratimin e lekures me krem ​​të natyrave te ndryshme,të zgjedhur në bazë të llojit të lëkurës.Duhet të jetë me yndyrë dhe shumë i butë per nje lëkurë të thatë,lëng për lëkurë normale dhe pa shtim te vajrave për lëkurë me vaj.Pjesët e trupit qe kërkojnë hidratim të sigurt jane duart tuaja,pasi ato janë më të ekspozuar ndaj motit.

 

 

Familja me lekure blu.

E gjithë familja me lëkurë blu,kjo është një familje e vërtetë,familja Fugate,njerëz prej mishi dhe gjaku që jetojnë në Kentucky,që nga fillimi i shekullit të 19-të,ata kanë krijuar një brez te tërë të njerëzve similpuffi,por vetëm për ngjyrën natyrisht.Ky tipar është shkaktuar nga një anomali gjenetike që nisi kur Martin Fugate,një jetim francez,i cili u vendos në Shtetet e Bashkuara në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë,u martua me Elisabeth Smith, bartësja e vërtetë e anomalise,një vajzë me lëkurë shumë të bute,floke të kuqe,e cila në kohën qe lindi shtatë fëmijë,katër prej tyre ishin me lëkurë blu.

Kjo anomali është për shkak të methaemoglobinemia,gen i njohur ndryshe si Met-H,një gen ikës,i cili në këtë rast,u bë mbizotërues si rezultat i njerezve te aferm për shkak të izolimit në të cilën jetonin anëtarët e familjes Fugate.Më vonë dhe më saktësisht në kohë pranë nesh,gjenet e familjes blu filluan të përzihen me gjenet e njerëzve jashtë rrethit të brendshëm origjinal.

Pavarësisht nga ngjyra,ndryshimi gjenetik Met-H përcakton gjithashtu çështje të tjera të cilat janë të rëndësishme për transportin e oksigjenit në gjak,që shkakton shumë probleme,aq shumë deri ne një anomali potencialisht fatale.Shkaku i këtyre anomalive gjenetike  gjendet kryesisht në ekspozimet e shpeshta dhe vazhdon te agjentët oksidues  të tilla si nitratet.

Sot,këto oksidante  nuk janë më të përdorur dhe në qoftë se ata janë,ata nuk janë në sasi të tilla që te shkaktojnë shqetësim.Fakti mbetet se për gati një shekull,në malet e Kentucky kane ngelur në heshtje burra dhe gra me lëkurë blu.

Për më tepër,siç ndodh pothuajse gjithmonë,ne mitet,legjendat apo ne tregime ku mund të ketë një fije të së vërtetës,por e cila në shumicën e rasteve mbetet e panjohur përgjithmonë,por në këtë rast,për sa i përket Smurfs në fund doli në dritë .Tani,grate dhe meshkuj blu,Fugate,mbeten kryesisht dëshmi fotografike.

Historia e tyre doli në dritë në vitin 1958, kur disa dijetarë kanë gjetur disa dëshmi të kësaj familjeje të veçantë. Studiuesi Ruth Pendegrass që u kujdes per familjen Fugate,atëherë ai zbuloi se burrat blu  përpiqeshin për të patur një lëkurë rozë si të gjithë të tjerët dhe kane pësuar një trajtim të veçantë që mund të ndryshojë pigmentim e lëkurës.

Megjithatë familja Fugate ishte gjithashtu  me fat,sepse, siç u përmend më lart,anomalia gjenetike mat-H është një anomali potencialisht e rrezikshme,madje edhe vdekjeprurëse,pasi nuk lejon transportin normal te oksigjenit në gjak,që rezulton në oksigjen te pamjaftueshem në organe të ndryshme si zemra dhe truri në vend te parë.

Simptomat janë shpesh të pagabueshme edhe pse kjo është një anomali relativisht e rrallë dhe në veçanti,ndryshon statusin mendor,deri në 50% dhe sjell dhimbje koke,lodhje,marramendje,humbje të vetëdijes dhe më shumë.Pacientët me methaemoglobinemia mund të ketë probleme  serioze  dhe mund të përjetojnë gjendje kome dhe vdekje.

Por ky nuk ishte rasti i familjes Fugate blu te vërtetë,e cila ka origjinën nga bashkimi i Martin Fugate dhe Elizabeth Smith,e cila atëherë ishte bartësja e vërtetë e anomalise gjenetike.

 

 

 

Semundjet e lekures.

Sëmundjet e lëkurës janë mjaft të ndryshme nga natyra dhe janë përhapur në të gjithë botën edhe pse disa prej tyre janë specifike për vende të caktuara.

Ata jane nga më të zakonshme dhe ndoshta te parëndësishme deri te më komplekset dhe serioze edhe pse një sëmundje e lëkurës mund të jetë fatale nëse kjo është një formë e kancerit.Çrregullimet e lëkurës mund të jene te trashëguara ose një manifestim i një çrregullimi sistemik.

Merrni për shembull një puçërr te thjeshtë.Gjithashtu në këtë rast kemi të bëjmë me një sëmundje te lëkurës e cila kur formon një gjëndër infektohet dhe përfshihet nga baktere te caktuara,zakonisht staphylococci,qe është një infeksion ku vihet në lojë sistemi imunitar dhe qelizat e bardha të gjakut të infektuara.E njëjta gjë eshte dhe për një puçërr me qelb e cila është më e madhe në përmasa  ose nga një grup i pucrrave.Nuk janë përballur me një problem serioz, megjithatë, pucrra përsëritëse mund të jetë një simptomë e diabetit mellitus.

Në përgjithsi pucrrat e lekures zhduken spontanisht brenda një jave.Megjithatë,ne duhet të sjellim në vëmendje problemin,sepse bakteret mund të mbeten në lëkurë dhe do të shkaktojne pucrra në shumë  vende të tjera. Për kete arsye lahen duart tërësisht para se të përgatitim ushqimin,sepse bakteret janë rruga për të shkuar nga puçrra ose lëkura në një ushqim të nxehtë,ato mund të shumohen dhe të prodhojnë toksina që mund të shkaktojnë helmim ushqimor.

Urtikaria

Më e bezdisshme është sigurisht skuqja,sëmundje e lëkurës e cila zakonisht është shkaktuar nga një reaksion alergjik ndaj një ushqim ose butak,luleshtrydhe apo edhe në disa raste marrja e një medikamenti.Shkaku mund të jetë gjithashtu një pickim insekti apo ekspozimi ndaj diellit ose pas një gërvishtjeje.Në lëkurë formohen fshikeza te kruajtshme të cilat mund të jenë të izoluara apo të grupohen në pllaka të mëdha të parregullta.

Në përgjithësi kjo është shumë e bezdisshme,por kryesisht e padëmshme,megjithatë,edhe pse shumë rrallë,mund të ketë raste të nje edeme disabling urtikarie te quajtur angioneurotic. Në këtë rast indet e prekura rriten në mënyrë të konsiderueshme,sidomos te buzët dhe lëkura rreth syve dhe në qoftë se do të zgjasë ënjtja në fyt,ju mund te keni rrezikun e mbytjes,megjithatë,këto janë situata ekstreme dhe për fat të rralla.

Nëse puçrra është shkaktuar nga një alergji ushqimore,ju mund të identifikoni ushqimin qe shkaktoi çrregullimin,sepse është shfaqur pas pak minutash pas ngrenies dhe kjo është ajo që ndodh në shumicën e kohës.

Një puçërr thjeshtë.

Inflamacion tjetër i lëkurës është ekzema,ajo shkakton kruarje dhe mund të shoqërohet me skuqje te ashpra.Ekzema e kontaktit eshte më e shpeshtë, ajo shkaktohet nga një alergji ndaj substancave të caktuara që vijnë në kontakt me lëkurën. Zakonisht ndodh në kontakt me barna ose substanca të tjera.

Gjithashtu ekzema e përbashkët e shtëpiakeve ndodh në varësi të përdorimit të shpeshtë të detergjenteve dhe manifestohet nga pjesa në lëkurën e duarve,e cila bëhet e thatë dhe e kuqe.Përdorimi i dorezave  parandalon fillimin e problemit.

Disa receta te mire per pergatitjen e maskave natyrale ne shtepi

Pas verës ndodh qe floket jane te  dehidratuar e të thatë.Pjesa e fundit e gjatësisë ka tendencë për të humbur qëndrueshmëri.

Ja disa metoda natyrale për të rivendosur butësi  për flokët e brishtë.

Përbërësit:

- 1 lugë gjelle mjaltë
vaj ulliri 2 lugë

Përgatitja dhe zbatimi:

Një lugë gjelle mjaltë, pasi i shkrini ne uje te ngrohte e përzieni atë me dy lugë vaj ulliri. Aplikoni përzierjen në pjesën përfundimtare të flokëve,pra te flokët më të dëmtuara.Mbajeni  gjysmë ore. Vazhdoni pastaj me larjen e flokëve.

 

Maskë për forcimin e flokëve

Përbërësit
Vaj i embel bajameje
Kos
Mjaltë i lëngshem

 

Përgatitja dhe zbatimi:

Në një tas, përziejme vaj bajameje, kos dhe mjaltë në doza të barabarta.

Aplikoni përzierjen në flokë të lagur, duke u kujdesur për të shpërndarë atë mirë sidomos në gjatesine..

Lereni  për 15 minuta.

 

Maska per fytyren:

Pastrimi me qumësht dhe kos

Kosi ka një efekt qetësues në lëkurë. Yndyra e tij eshte  ideale për eliminimin e papastërtive. Kryen rolin  e një pastruesi te  butë, por në të njëjtën kohë bend he pastrim  të thellë.

Përbërësit:

1 lugë gjelle kos të bardhë

1 lugë gjelle vaj bajameje te ëmbël

1 lugë gjelle mjaltë

50 ml ujë të distiluar ose me trëndafila

2 pika vaj esencial

Përgatitja:

Në një shishe qelqi, përzieni vajin e bajameve , esencën dhe kosin, pastaj shtoni mjaltë dhe ujë të distiluar.Për ta përdorur,perzijeni me qumësht dhe aplikojeni atë në fytyrën tuaj të thatë me ndihmën e një topi pambuku.Qumështi do të mbahet në frigorifer për deri në 5 ditë.Ky cleanser për fytyrën  mund të personalizohet duke zëvendësuar ujë të distiluar , lehtësues dhe të mirë për lëkurë të ndjeshme.

Maske me limon.

Limoni përmban një shumë të vitaminës C e cila është një antioksidant fuqishëm. Ai  gjithashtu eshte thelbësor për prodhimin e kolagjenit.

Përbërësit

½ filxhan limon organike

½ filxhan sheqer pluhur apo kallam

1 filxhan vaj bajameje te  ëmbël apo vaj ulliri.

Përgatitje:

Përzieni ne nje filxhan të vogël  limonin dhe sheqerin, pastaj shtoni vaj  dhe përzieni me një pirun.

Le të pushojë për gjysmë ore. Nëse sipërfaqja nuk formon një shtresë te hollë me vaj,atehere shtoni  më shumë.

Maskë për fytyrën,toning.

Kjo maskë e thjeshtë ka një toning  te shkëlqyer dhe konfirmohen efektet në lëkurën e fytyrës.E ben lëkurën të butë dhe të tejdukshme si porcelan.

Maskë me melasë te zeze dhe susam fara

Eshte e pasur me acid glycolic dhe laktik . Kjo maskë lemon dhe stimulon lëkurën, promovimin rinovimin e qelizave. Melasën e zeze ju mund ta bleni në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm apo  ne dyqanin ushqimor shëndetësor.

Përbërësit

1 lugë gjelle  melasë

1 lugë gjelle susam fara

1 lugë çaji kos

Përgatitja dhe zbatimi

Farat e susamit bluhen  në mulli kafeje elektrike ose me dorë.Perzijeni melasën dhe kosin me fara pluhur, në mënyrë që përzierja te jete e  butë dhe e qetë.

Mbani rreth 15 minuta.Shpelajeni butesisht me kujdes.

 

Pastrim me  boronicë për lëkurë të ndjeshme.

Përbërësit:

2 lugë  boronicë

vaj  3 lugë

Oriz kokërr  1 lugë gjelle

Përgatitje

Përzieni të gjithë përbërësit bashke dhe menjëherë përgatitjen e fituar masazhojeni butësisht mbi lëkurën e lagësht.

Këshillë

Para se të përdorni orizin,lereni për disa minuta në ujë për ta zbutur atë pak, kështu që do të jetë më delikate.Ky pastrim zbut sipërfaqen dhe heq qelizat e vdekura te lëkurës pa qenë shumë agresiv, fale efekteve qetësuese me boronicë. Përveç pastrimit te fytyres,pastrimi mund të bëhet në qafë dhe gjoks, ku lëkura është shumë e hollë dhe e ndjeshme.

 

Koncepti i lekures se shendetshme

Koncepti i lekures se shendetshme

Asgje em shume se lekura e nje femije mund ti behet te kuptoje konceptin mbi lekuren e shendetshme.

E lehte sepse eshte e perbere nga keratine e bute.Kompakte me shume kolangjente dhe elasticitet te mjaftushme.Njetrajtesisht e ngjyrueshm per funksionin e duhur te melankotit.E hidratuar ashtu sic duhet e pasur me acidin iluronik.Jo e ndryshueshme nga semundjet dhe kushtet e mejdisit (demtimet e lekurs,poret,pucrat ne fytyre) dhe me nje rinovim te vazhdueshme merite e nje qarkullimi te duhur te gjakut.Me nje barriere mbrojtese e cila lejon nje sherim te hspejte nga traumat.

Koncepti i lekures se perkeqesuar

Funksione te tjera te njesise se sebumit me rritjen e sekrecioneve te sebumit ,pore te zmadhuara,pucrra.Te gjitha keto fillojne rreth moshes dhjete vjecare.Mosfunksionimi i raportit melanine keratine si shkak i ekspozimit ndaj diellit,problemeve hormonale,shtatezanise,medikamenteve,kozmetikave.Plakje e brendshme ose thjesht dicka kronologjike,me rrafshim te epidermes dhe vete siperfaqes se lekures,shoqerohet me renie te fibrave te kolagjenit,yndyre,,qarkullime,acid uluronik,gjendra dhjamore folikulat e qimeve,kanale djerse.
Zvogelon defektet imunitare duke ulur mundesine per tu semure.
Plakja jokarakteristike ose e lidhur me nej ngjyre te verdhe eshte e ldihur me faktore te jashtem te epidermes si vena te degezuara dhe vena ngjyre vjollce,trashje dhe shkujdesje pogresive e lekures,vrazhdesi e saj ,shfaqja e rrudhave te thhella,keratos,epiteliomi (terma nga latinishtja).

Parandalimi

Si ta ndihmojme fytyren tone te mos perkeqesohet por te permiresohet

Para se gjithash ehste shendeti i lekures,sice shte dhe ai i trupit tone,eshte frukt i sinergjise se faktoreve te jahstem dhe te brendshme

Per te bere parandalimin e duhur este e nevojshme te dini se:

Funksionimi i barrieres se lekures vjeni laternuar nga perdoirmi apo abuzimi pa asnje kriter dhe nga efektet e tyre te mundshme,zbutes ,pastrues,tonues,hidratues,depilues ,aromatizues.Ekspozimi i lire dhe i vazhdushme ndaj diellit shkakton Shkaterrim te pamjes dhe terheqje te lekures,duke pershpejtuar keshtup procesine plakjes.50% te shkaterimit te lekures eshte aktive deri nemsohen 18 vjecare por ka edhe nga at qe u shkaterrohet deri nemoshen 30/35 vjece.
Edhe tymi,perdorimi i ketij zakoni te pahijshem sic eshte duhanpirja aktiivizon sinergji midis faktoreve te brendhsme dhe et jshtem duke perfshire trupin dhe lekuren.
Qellimi eshte te arrihet dicka per zvogelimin dhe parandalimin e plakjes duke eprmriesuar shendetin e lekures pra:

Te rregullosh funsionet e barrieres
Te ritet qarkullim dhe hidratimi i gjakut
Te ngadalesohet procesi i plakjes
dermatologu dhe specialisti jane ne gjendje te ekzaminojne lekuren,te bejen disa analiza te cilat lejojne te njohin gjendjen hidratimit ,te thatesise,sasine dhe cilesine e sebumit,elasticitetin ,turgorin,qendrueshmerine pranine e gjendrave paratumoriale dhe tumoriale.
Keto teste lejojne nje qasje dermaologjike te personalizuar per cdo pacient,jo vetem ne baze te rezultatit por edhe ne baze te gjinise moshes dhe epriudhes se vitit.

Te mund te ekshillosh kozmetiken e duhur parandalon dh ekorigjon sulmet e gajenteve anflamator qe mund te shkaktojne nje sere mekanizmash zinxhire qe jane te afta te shkaktojne nje stres oksitativ shkak i demtimit te indeve te lekures.

Me ekto analizaeshte e lehte te llogaritet se cili eshte fototipi i nje personi,kehtu qe kapaciteti i lekures sone eshte ti pergjigjet rrezeve te diellit dhe ne keete menyre ne duhette marrim mbrojtesit me te mire te diellit.

Prandaj dermatologu eshte ne gjendje te ndihmoje dhe te kuptoje se cilat jane efekett e rrezeve te diellit ne lekureen tone ne baze te kohes metrologjike,ambientit ,ores dhe dites.

sezoni
Prill-tetot= periudha e rrezatimit me te madh diellor te atitudet e veriut te Italise
Oret e dites
–>Rrezatimi maksimal arrihet ne mesdite
–>Rrezatimi UVA poshte drites se dukshme
–>Rrezatimi UVB maksimumi ne mesdite

Lëkura e shëndetshme gjithashtu arrihet nga higjiena e ushqimit të duhur dhe zakonet e mira te te ushqyerit.

Ushqim adekuat në bazë të sezonit të vitit, mos pirja e duhanit, sportet adekuate, një shtojce dietetike e kujdesshme, të ndihmojë për të parandaluaer dhe për të menaxhuar rritjen e ‘plakjes kronologjike, dhe të gjithë ata alergjike dhe nxitese që parandalojnë një cilësi më të mirë jetes.

Keshilla per heqjen e lythave

Si merren ato?Ne kundershtim me ebsimin popullor lythat shfaqen dndonjehere edhe pa prekur te semure me keet gje.Derikur ka qene hera e fundit qe ju knei prekur nje bretkose,kjo mund te jeet e vertet!Tani pra qe e keni kete gje cafre ekzaktesisht duhet te beni per ta larguar keet gje?Fatkeqesisht pergjigja nuk eshte gjetur ende.Ata jane te turpshme perta gjetur keet gje,e veshtire per tu parandaluar dhe eshte si nje ego e ndikueshme.kompanite japin premtime false duke siguruar qe ata do te zhduken nese ju ndiqni udhezimet specifike te ketyre ratsve,ne fat kjo gje nuk fuksionon!Por ka nga ata te cilet kane nje eksperience te dhimbshme pergjate jetes se tyre,dhe u duket sikur gjithmone do tu kthehet.Pra vjen pyetja-Cfare duhet te beni ju ne fund qe te hiqni qafe lythat?

Nuk esht gjetur nje hilac i provuar me pare qe te mund ti shkaterroje keto.Kjo perfshin edhe mjetet e mjekesise popullore qe mund te dine gjyshet tuaja.Fatkeqesisht shikojne per to ne internet per zhdukjen e tyre,para se ti pervishen punes per ti kuruar ato.Pershembull ju nuk e dini se manikyri eshte nje kurues i lythave? Historite e vjetrra tregojne se nese ju thithni pak manikyr pasi eshte vendosur ne gishtat tuaj kjo do te ndihmonte organizmin ne heqjen e lythave megjithese kjo nuk eshte provuar por mbetet vec nje histori.Kjo gjithashtu vlen edhe per naften ose eren e saj dhe aplikimin e saj ne trup.Gjithashtu caj,hudhra,karafili etj sherbejne si nje kure popullore per kurimin dhe zhdukjen e lytheve.
Tani ju qe keni vendosur qe tregimet e gjyshes jane te rreme dhe qe mendoni se eshte koha per nje tjeter opsion.Ne kete pike ju nuk do te beni asgje per te ndaluar , per ti patur ato te djegura ose te ngrira.Pra zgjedhja juaj e rradhes eshte te blini dicka me nje cmim.Duke e pare me kendveshtrime te ndryshm,me e shtrrenjta eshte ajo qe eshte e garantuar te funksionoje.
Mbas shume kohesh dhe provash jeni te merzitur , te lodher dhe tani ju nuk jeni te sigurt se cfare do te beni me.Ju keni provuar cdo gje qe nga mjetet shtepiake deri tek ilacet e shtrrenjta te garantuara.Vetmja gje qe keni fituar nga kjo eshte nje lekure e inatosur dhe qe i ka bere keto lytha dhe me te dukshme.Nga deshperimi ju do te ktheheni prapa duke perdorur perseri mjete shtepiake ose kura te cilat burojne nga histori te vjetra.Ju ndoshta keni lexuar diku se ferkimi me banane , hudher ose karafil mbi lekure ne periudha te ndryshme te dites do te kete efekt.Gjithashtu mund te keni provuar te ferkoni lekuren me limon , patate ,qepe ,karrota,molle dhe shume me teper dhe te gjitha keto qe keni provuar nuk kane funksionuar.Vjen nje cast ku durimi dhe shpresa juaj eshte zhdukur.Fakti eshte:ju filloni te pyesni vetet nese te gjitha ate qe keni lexuar jane apo jo te verteta.Keshilla e vetme dhe me e rendesishme eshte :mos harxhoni parate tuaja dhe kohen tuaj duke u perpjekur per te gjetur kura nga njerez jo te specializuar ose duke degjuar histori te vjetrra pa baza shkencore por keshillohuni me nje mjek dermatolog te specializuar.Mbase ai do te gjeje zgjidhjen per problemin tuaj.