Kujdes fytyres:Keshilla per nje bukuri natyrore.

Si te kujdesemi per lekuren e fytyres sone?

Lekura e fytyres  eshte me e ekspozuar ndaj agresionit te agjenteve te jashtem:te ftohtet, diellit,eres,ndotjes …etj.Fytyra jone pasqyron te gjitha emocionet e jetes;te qeshuren, lotet,stresin dhe keto lene shenje ne fytyren tone.Kjo eshte arsyeja pse lekura e fytyres meriton nje kujdes te vecante,per te ruajtur bukurine tone dhe te njerrim ne pah nje lekure me te relaksuar,pavaresisht nga mosha jone,koha apo humori.

Kujdesi per fytyren behet duke ditur me pare llojin e lekures tone.

Llojet e lekures klasifikohen ne kete menyre:

  • Lekure normale.Kjo eshte nje lekure qe nuk ka ndonje problem te vecante apo ndjeshmeri.
  • Lekure e thate.E dehidratuar,delikate.
  • Lekure e yndyrshme.Yndyra shkaktohet  nga rritja e sebumit(alipic lekure)dhe shoqerohet shpesh nga pikat e zeza.
  • Lekure e ndjeshme .E holle dhe delikate.

Duke ditur llojin e lekures sone ne duhet te zgjedhim produktet e pershtatshme dhe trajtimet.Por,per te pasur nje lekure  te bukur dhe me ngjyra te ndezura varet dhe nga gjestet e jetes se perditshme te kombinuara me zgjedhjen e produkteve te drejta per llojin e lekures sone,qe te nxjerrim ne pah gjithmone nje lekure te shendetshme,pavaresisht kalimit te viteve.

Cfare duhet te bejme?

Te lajme fytyren ne mengjes me uje te ngrohte dhe detergjente te bute.

Cdo mbremje te perdorim nje tonik per te pastruar lekuren thelle.

Pas cdo larjeje duhet te zgjedhim produktin e duhur per llojin e lekures.

Duhet te bejme nje pastrim te pakten nje here ne jave per te hequr qelizat e vdekura te lekures.

Pra te gjitha llojet e lekures duan vemendje te vecante.

Hidratimi eshte i rendesishem jo vetem qe te beje lekuren tone te bukur dhe te shndritshme,por dhe ta mbroje ate nga agresionet e jashtme dhe per te parandaluar plakjen.

Se fundi jane dhe trajtimet me maska kur ne e kuptojme se lekura joe ka nevoje per dicka me shume se rutines se zakonshme ditore.Maskat  jane te llojeve te ndryshme dhe i pergjigjen nevojave te ndryshme:ushqyese,qetesuese,hidratuese,spastrim ose toning.

Keto maska mund te behen dhe ne shtepi duke perdorur perbersit e thjeshte.Ne mund te perdorim nje cleaner te shkelqyer me lander.Ose mund te bejme nje maske te mire spastrimi duke perdorur limonin.