Keshilla ushtrimesh per te stervitur kofshet

Nga natyra trupi i gruas ka tendence per te ruajtur yndyren dhe per tu shendoshur,tendeca me e madhe ndodh ne kofshe dhe ne pjesen e vitheve,duhet perballur me te ,por eleminimi nuk eshte i lehte.Ja keshillat tona per te zvogeluar perimetrin e kofsheve dhe per te patur kofshe dhe kembe te bukura.Ju keshilloj qe te ndiqni rregullisht ushtrime te cilat mund ti gjeni ketu ,shpjeguar hap pas hapi.
Zvogelimi i kofsheve
Limitimi ne maksimum i yndyrave>zgjidhja e vetme per te humbur kilogramet e teper eshte te shikohet dieta qe ju perdorni dhe te zvogelohet perdorimi i ushqimeve me yndyre.Eleminimi i salciceve te skuqur ,patateve te skuqura dhe te yndyrshme.
Zevendesoni ushqimet me proteina.Fale proteinave (vezeve,pula,peshku) muskujt zevendesohen me yndyre:shume shpejt te perfituara nga kofshet.Nese i konsumoni ne mbremje ushqime me permbajtje niseshteje (makarona ,oriz) ata ruhen,pra ky tip ushqimi eshte me mire te konsumohet ne dreke,por i modifikuar.
Pini shume uje .Sasia e ujit jane e vetmja zgjidhje per te humbur peshe .Kofshet jane nje pjese e trupit te cilat e ruajne me shume ujin ,keshtu qe duhet pire shume uje ne menyre qe te bejne tretjen e yndyrerave.Pini te pakten nje liter e gjysme uje ne dite per te eleminuar toksinat dhe perdorni gjeresisht supa dhe pije te nxehta si caji.Bej kujdes me kripen ,sepse ajo nxit mbajtjen e ujit.Duhet bere shume kujdes edhe me ishqimet e gatshme sepse ato bejne shume keq.evitoni sheqerin .Nuk eshte nje sekret kjo gje ,sheqeri nuk u ben mire linjave dhe me se shumti zvogelon qarkullimin e proteinave .Semafor i kuq per embelsirat ,karamelet ,recelat akulloret,pijet e buta dhe sigurisht alkolin.Konsumoni shume fruta dhe perime.Te pasura me vitamina dhe minerale,frutat dhe perimet jane te shkelqyera per shendetin ,por edhe per linjat trupore,duke qene se kane shume pak kalori .

Kofshe te holla
-Krem.Me baze kafeine dhe guarana,freskuese ose me efekt termik,ne trg ekzistojne shumellojshmeri kremerash te studiuara per te holluar kofshet dhe per te eleminuar celulitin .Mos harroni qe kremi eshte me shume efikas nese vjen i praktikuar me nje masazh ,qe aktivizon qarkullimin gjakut.
-Qeliza M6 moduli celes.behet fjale per nje strument qe largon celulitin ,duke bere qe ju te humbni disa centimetra.Duke riprodhuar keshtu receten e palp & roll e cila konsiston ne terheqjen e lekyrs per te larguar celulitin .
-Dushi i ftohte .Eshte ilaci i gjyshes,megjithate jo shume i pelqyshem ,ka treguar ekikasitetin e tij .Pasi keni bere dushin ,kaloni nje sasi uji te ftohte trupit ,sidomos kofsheve :duke aktivizuar qarkullimin e gjakut dhe tonifikon lekuren.
-Kullimi limfatik .kjo teknike konsiston ne stimulimin limfatik permes presiionit te gjakut te cilet luftojne ndjesine e rendeses ne kembe dhe eliminon celulitin .Ky kullim limfatik eshte praktikuar neper shkolla te pakten nje here ose dy here ne muaj.
Formesimi i kofsheve nepermjet sportit.

Noti eshte nje sport qe ben pune te plote ne tere trupin .Per ta vene ne pune muskulin ne thellesi duhen bere shume suhtrime.Gjimnastika ne uje te lejon te besh levizje me pak te papritura ,por jo me pak efikase.vrapimi eshte nje sport shume i mire dhe te eljon te mbash kembet e deshiruara .uhstrimet e tejzgjatura mund te djegin dhjamin e te bejne me te holle.Keshillohet vrapimi per gjysem ore ose me shume,por duhet bere kujdes te veshesh kepuce te pershtatshme,ne te kundert rreziken te demtosh nyjet.Patinazhi eshte nje sport argetues qe mund te praktikohet ne vend pa u lodhur shume .

Te ecurit eshte nje hap shume i mire:per te pasur kembe te bukurae ecura eshte aktiviteti me i lehte .Perfitoni nga cdo rast per te hecur pak ,shko ne kembe per te bere shoping ,evitoni udhetimin me autobus nese keni vetem pak rruge per te bere .Dhe mos merrni ashensore!Bejeni zakon te ngjisni shkallet me kembe eshte me e thjeshte
dhe i ben pune edhe muskujve te kofsheve.
kercimi :nese te berit sport nuk te pelqen,provo te zgjedhesh kercimin .Lehteson shume muskujt e kembeve ,te vecanti kercimet latinoamerikane ose kercimet afrikane.
Bicikleta lejon te vesh ne pune muskujt e kembeve me embelsi ,dhe eshte e lehte te gjesh kohen per ta bere:mund te shkosh ne pune me biciklete duke bere levizje te vogla.Kur eshte kohe e mire bicikleta eshte me e pelqyeshme edhe ne transportin publik

Ustrime te vecanta.
Karrikia,mendojeni si nje skeme te tille ,sikur keni edhe nje nder kembe ne menyre qe te sterviteni me ushtrime per terheqjen e muskujve.Rrini ne keto pozicione per disa sekonda ,pastaj kthehuni ne pozicionin normal,bej 3 ose 4 seri te tilla prej dhjete levizjesh ,duke i meshtetur per disa sekonda tek njera tjetra .
Ne kembe me kembe te drejtuara drejt dyshemes kur nderkohe kemba tjeter duhet mbeshtetur ne dysheme .Mbajeni ne kete pozicion per disa sekonda,pastaj kthehuni ne pozicionin e meparshem .Beni 10 ose 20 levizje te tilla duke ndryshuar rradhen e kembeve.