Si te eleminojme barkun?

Në këtë periudhë eleminimi i barkut eshte tema më e kërkuar në internet. Pas një dimri të gjatë, ku zakonisht merr pak vëmendje forma fizike, ne papritmas kujtohemi per trupin tone, sepse e kuptojme se vera është afer dhe na vjen ndermend deti, kostumet e banjove etj. Kush ka disa kg. te tepert shpreson të gjeje disa këshilla të dobishme, por veçanërisht disa dieta qe bejne mrekulli në një kohe te shkurter për të shpejtuar humbjen e kohes dhe per te eleminuar kg e teperta, pa mërzitje  dhe  sakrifica të tepërta. Shpresa te kotë, për shkak se këto dieta, edhe nëse ato ekzistojnë, anojne në favor të një kategorie të caktuar të ushqimeve, zakonisht me proteina te larta dhe ushqime që nuk janë të mira.

Kjo nuk do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë për t’ia dalë, se nuk ka asnjë mënyrë për të humbur kg shtesë, por thjesht se është e pamundur që të humbasim kg shpejt dhe në një mënyrë të shëndetshme, pa u përballur me rreziqe të panevojshme. Ka dieta të cilat shumica e njerëzve tashmë i dine, se në javën e parë ato të lejojne që të humbasin një pjesë të mirë të kg. te tepërt, por ata janë jo te mira për shëndetin, kështu që nuk është e mire qe te merren në konsideratë. Tani eshte koha e pershtatshme për të marrë  formë për verën, ne jemi vetëm në fillim të majit dhe pastaj ju mund t’i bëni gjërat ngadalë, por mbi të gjitha në mënyrë të drejtë nëse situata nuk është aq e problematike.

Nuk ka asnjë kurë qe ben mrekulli mrekulli, por vetëm dieta të shëndetshme, të mbështetur nga një dozë e mirë e aktivitetit fizik, pa të cilën, duhet thënë, nuk kemi ku te shkojme askund. Kjo është arsyeja pse gjëja e parë që duhet te bejme është të rivendosim rendin në tryezë, duke filluar nga eliminimi i të gjitha ushqimet që janë kryesisht përgjegjëse për humbjen e kontrollit të peshës trupore. Vaktet e ndermjetme të llojeve të ndryshme, ushqime gjysem te gatuara apo të konservuara. Shumë ose pak ato ndihmojne te veme bark, sepse ato janë kryesisht vetëm per ngopje dhe qëllimisht, në mënyrë që konsumi i tyre te jete në rritje.

Sigurisht edhe ju duhet të reduktoni nje pjesë të karbohidrateve, nuk duhet të eliminohen shume esenca  për organizmin, por thjesht të kufizoheni vetëm në vaktet kryesore, ndërsa ne darkë mund të zëvendësohet shumë mirë nga ushqime proteinike, duhet te kufizohe mishi, duhet të  konsumohet jo më shumë se 4-5 herë në muaj pasi ai tani ështe një rrezik serioz i kancerit.

Vaji i  peshkut, vezët, djathi me yndyre te ulet, bishtajoret, janë të gjitha ushqime proteinike që mund të hahen pa u kufizuar. Perimet ndihmojne dhe gjithashtu jane te pasura në elemente të ndryshme esenciale për organizmin. Nëse është e mundur duhet te konsumojme fruta dhe perime gjatë gjithë ditës. Nëse ju filloni qe nga mëngjesi i parë dhe gjithashtu shfrytëzoni mezet e lehtë në mëngjes, është e lehtë për të arritur kete qëllim. Një model: pjatë me makarona, të bëhet zakon të hahen me kopër të cilat do të ulin oreksin tuaj dhe luftojne në mënyrë efektive fryrjen e zorrëve.

Por me e rendesishme eshte aktiviteti fizik. Kjo është thelbësore, është thelbësore në qoftë se ju vërtet doni të merrni formë. Gara apo edhe vetëm ecja e shpejtë janë aktiviteti fizik më i mirë për të humbur peshë, me kusht që te praktikohet të paktën 30-40 minuta në ditë. Nuk duhet ta bejme atë vetëm në fundjavë, por herë pas here, keni nevojë për një përpjekje të vazhdueshme nga të cilat pastaj ju nuk do të pendoheni. Ushtrimi i këtij lloji, stërvitje aerobike apo kardiovaskulare, është një ndihmë e vërtetë për trupin, sepse përveç humbjes së peshës, vënia e nje forme te rregullt fizike është e mirë për zemren, qarkullimin, normalizon kolesterolin, rregullon funksionet e zorrëve, parandalon diabetin dhe shumë më tepër se kaq.