Si te ndalim dhimbejn e stomakut.

Stomaku juaj është organi kryesor për tretje. Ai është i aftë të trese dhe zbërthej ushqime për shkak të acideve gastrike brenda stomakut tuaj. Faktorë të tillë si mikroorganizmave, stresi, dhimbje menstruale, ulcerat, dispepsi dhe medikamente mund të shkaktojnë dhimbje në stomak. Ndërsa mbi-counter-medikamente mund të lehtësojë problemin, ka mjetet juridike natyrore që mund të lehtësojë dhimbjen në stomak pa asnjë efekte anësore negative.

1.
Merrni kapsula kamomil për ulcerat. Një ulçerë patrajtuar mund të shkaktojë një sasi e madhe e dhimbje në stomak.Barishte kamomil përmban një kompleks të fuqishëm të quajtur bisabolol, i cili punon duke ulur inflamacion, ndërsa qetëson muskujt e stomakut. Për të trajtuar ulcerat e stomakut, duhet marrë një kapsulë 500 mg dy herë në ditë para ushqimit.

2.
Një shkak i zakonshëm i dhimbjeve në stomak është kapsllëk. Molla përmban substanca që kanë një efekt laksativ. Pini një gotë me lëng molle çdo ditë për lehtësimin e dhimbjeve në stomak lidhur me kapsllëk.

3.
Diarre është një tjetër shkak për dhimbje në stomak.Lule artë Vula ka një përbërës të quajtur berberinës, e cila stimulon qelizat e bardha të gjakut (leukoctes) për të shkatërruar bakteret të tilla si kolera, Vibrio Escherichia coli apo salmonelës, e cila shkakton diarre. Vendos dy ose tre pika të tretësirë ​​vulë të artë në një filxhan me lëng ose çaj

4.
Pini çaj yll anise. Parehati menstrual është një tjetër shkak për dhimbje në stomak.Barishte anise përmban një substancë të quajtur anithol fuqishëm, i cili vepron duke relaksuar muskujt e barkut tuaj më të ulët, duke pakësim dhimbje. Pini një filxhan çaj anise çdo natë si të nevojshme.

5.
Një infeksion viral zorrëve mund të shkaktojë dhimbje të forta në stomak. Ginger përmban një kompleks të fuqishëm të quajtur 6-gingerol, e cila efektivisht vret mikroorganizmave përgjegjës. Shtoni xhenxhefil ne te ushqyerit tuaj dhe të konsumojeni çdo ditë. Ju gjithashtu mund të hani karamele xhenxhefil, i cili do të ketë të njëjtin efekt.

6.
Pini lengje te pastra e te qarta si uji. Pirja e lëngjeve në një ritëm të ngadaltë do të ndihmojë trupin per pastrim. Mos pini shumë lëngje, pirja pa kriter mund të rrisë siklet tuaj.

Shmangni produktet e qumështit, të lartë-yndyrë ushqime, caffeine, alkoolit, pije të gazuara dhe jo-steroidal anti-inflamator medikamente. Këto produkte mund të përkeqësojne simptomat tuaja.